A minap kaptunk egy e-mailt. A Commonwealth Legal Services-től érkezett, az amerikai Arizona államból. A levél persze teljesen angolul volt. (Mondjuk ebben még semmi meglepő nincs.) Tele pontos webcímekkel, amiket az egyszerűbb olvasás, és egy másik később tárgyalt ok miatt kivettünk. Íme:

Kedves tulajdonosa az [pontos URL] -nek!

A Szellemi Tulajdon divíziót képviselem. Azonosítottunk egy az ügyfelünkhöz tartozó képet az Ön webhelyén.

A kép részletei: [egy imgur link amin kép megtekinthető]

Felhasználás helye: [pontos URL ahol a képet találták]

Ehhez a képhez a [Cég] -et kell jóváírnia. Kérjük, adja hozzá a közvetlen és kattintható hiperhivatkozás a [Cég weboldala] címre, vagy a kép alatt, vagy az oldal láblécében. Erre öt munkanapon belül tegye meg.

Kérjük, vegye tudomásul a helyzet komolyságát. A kép egyszerű eltávolítása nem lesz elegendő. Ha a megadott kereteken belül nem tesz eleget határidőn belül jogi eljárást kell indítanunk a 72134. sz. ügyben, követve a DMCA 512(c) szakaszának irányelveit.

A korábbi képhasználatot a Wayback Machine webhelyen tekintheti meg
https://web.archive.org.

Ez egy hivatalos közlemény. Nagyra értékeljük gyors válaszát és együttműködését. Kérem angolul levelezzen.

Üdvözlettel,
Dean Parker
Védjegyügyvéd

Nemzetközösségi Jogi szolgáltatások
3909 N 16. utca, 4. emelet
Phoenix, AZ 85016

Minden félreértés elkerülése végett már most kijelentjük, hogy az egész egy átverés! Szóval ha bárki kap egy levelet külföldről, ami a weboldala kapcsán jogi dolgokkal fenyegetőzik, ne essen pánikba.

De kezdjük a tetejéről.

A levél egy pontos URL-el kezd, hogy az olvasó felismerje egyből a saját weboldalát. A Szellemi Tulajodon egy roppant valós, és gyakran vitatott dolog, a levél erre hivatkozik, hogy további hitelességet nyerjen, akárcsak a további linkek. Már kicsit gyanús hogy egy imgur.com-ra kell hivatkozni, és nem mutatja meg, hogy az ügyfele hol használja a vitatott képet. Persze racionalizálható, hogy a képet nem használja, csak birtokolja, de lépjünk tovább.

Most jön a levél lényege; tegyen egy linket a kép alá vagy a láblécbe, a következő öt munkanapon belül!

A SEO egyik alapja a link építés. Amikor egy hiteles weboldal, linkel egy másik hiteles weboldalra. Ugyanaz az elv áll fent, mint amikor valaki akiben bízunk, ajánl nekünk valaki mást. Ugyanezt a kapcsolatot az algoritmus is értékeli mikor rangsorolásról van szó egyes kulcsokat illetően. Ez az átverés arról szól, hogy a kliensük kapjon egy linket az oldalukra. Ez a másik oka annak, hogy ebből a fordításból kiszedtük a linkeket. Különben ezzel a cikkel megadtuk volna nekik, amit akartak.

A következő paragrafus már teljesen elárulja magát amikor azt mondja, hogy a kép eltávolítása nem lesz elegendő. Ha valaha, valaki, arra hívja fel a figyelmünk, hogy egy képünk az ő szellemi tulajdona, azt fogja kérni vegyük le. Még ha később megegyeztek, és felhasználhatod, akkor is ez az első kérés. A törvények azt támogatják, hogy a Szellemi Tulajdonokat más ne használhassa fel. Nem pedig azt, hogy a jogtalan felhasználóval szemben mindenféle követelést lehessen végrehajtani. A levél felhívja a figyelmünk külön, nehogy töröljük a képet, mert nem erre megy ki a játék!

További hitelességet próbál nyerni a DMCA Section 512(c) megnevezésével, ami egy hosszas jogi szöveg angolul, amit senki nem fog elolvasni, amikor megkapja a levelet. Viszont egy valós törvényszöveg ami pont arról szól, hogy a vitatott kép levételével az ember menedéket nyer az ilyen jogi viták elől. Milyen érdekes, ugye?

Ezután a lével az egész internetes archívumra hivatkozik, hogy ez a kép máshol is létezik. Mintha valaki a Főváros Könyvtárra Főépületére vonatkozna. “Különös” módon itt már nem ad meg pontos webcímet. Megint felhívja a figyelmet, hogy ez egy, nagyon komoly, hivatalos levél!

Majd aláírja roppant hivatalosan. Névvel, címmel, egyedi domain email-el (nem egy gmail.com-ról írtak) és weboldallal. Amúgy Dean Parker egy másik oldalon ingatlan ügyvédként van feltüntetve ugyanezzel a képpel. Érdekes. Ha viszont valaki megnézi a weboldalt, egy teljesen professzionális oldalt lát majd.

Hivatalosan kinéző irodával! Bár kicsit alacsony, ha azt vesszük, hogy a levél a 4.-ik emeletről érkezett, én pedig nem látok annyi helyet, hacsak nem gigásziak azok az ajtók. Szerencsére a modern technológiával, a Google Maps-en megnézhetjük a helyet magunk is!

Hát, kicsit valahogy komolyabbnak képzeltem el a helyet. Ügyvédi irodának elég lepattant. 🙂

Ez a specifikus levél, egy Dubai SIM-kártyákat áruló cégnek akart linket szerezni, de számos más levél került körforgásba az interneten egyéb cégekkel. Mind ugyan arra hivatkoznak; ők az igazi tulajdonosai a weboldalunkon található képeknek. Ne töröljük le a képet, csak adjuk hozzá a linkjüket. Öt munkanapon belül, vagy irgum-burgum.

Ami érdelessé teszi ezt az átverést, nem csupán a nagy munka ami egyértelműen bele ment, hogy hivatalosnak tűnjön. Hanem az, hogy nem a pénztárcánkra vadászik. Nem kér tőlünk egy fityinget sem, és ez igazából az, ami hihetővé teszi sokak számára.

Nagyon jól bizonyítja az értékét valaminek, hogy mire képesek mások azért, hogy megszerezzék. Ez a cég Dubai-ból, hajlandó volt egy külön erre szakosodott cégnek vagy embereknek fizetni ezeknek a linkeknek a megszerzéséért. Érdemes elgondolkodni rajta…

Addig is, vigyázzanak a csalókkal!